Porsche Club Sverige Racing driver den skandinaviska serien Porsche Sports Cup Scandinavia, tävlingsserien där alla Porsche modeller kan deltaga. Syftet med serien är att vara ingången till att tävla med sin Porsche. Man kan börja med en standard Porsche och om man så vill, utvecklas i serien för att sedan kanske gå vidare till andra högre serier. Några i klubben har gått vidare ända till Carrera Cup. Till låg kostnad erbjuds en tävlingsserie som håller hög kvalitet och säkerhet och som ger möjlighet till utvecklande träning och tävlingsmoment.
Deltagande bil måste uppfylla grundsäkerhetskraven med godkänd bur, 4-punktsbälte, huvudströmbrytare och SBF vagnbok. Föraren måste vara medlem i PCS Racing, ha tävlingslicens för bana samt vara anmäld till serien.
Förutom deltagande i Porsche Sports Cup Scandinavia som tävlande finns möjlighet att som medlem i PCS Racing träna på bana s.k. öppen tidsträning.
Personuppgifter och hantering.
Vi behöver personuppgifterna till vårt medlemsregister så att vi kan kontakta dig kring föreningens verksamhet. Vi använder också uppgifterna för att rapportera till Svenska Bilsportsförbundet.
Vi spar uppgifterna så länge du är medlem och därefter så länge vi är rapporteringsskyldiga för t ex stöd. Vi kan komma att dela dina uppgifter med riksförbund, försäkringsbolag och anslagsgivande myndigheter.
Genom att välja och betala medlemsavgift godkänner du att vi hanterar dina personuppgifter enligt ovan. Om du inte godkänner att vi hanterar dina personuppgifter kan du inte vara medlem i föreningen.
Medlemsansökan
Önskar du bli medlem mailar du nedanstående personuppgifter till: medlemsregistret@pcsracing.se
Förnamn:
Efternamn:
Kön:
Personnr: (xxxx-mm-dd – xxxx)
E-post:
Adress:
Postnr:
Ort:
Mobilnr:
Medlemsavgift PCS Racing: 700 SEK/år
Ni går in på https://login.idrottonline.se och i övre högra hörnet finns inloggnings länk (hänglås symbol) Logga in med ditt person nummer xxxx-xx-xx-xxxx och lösenord, klicka på "glömt lösen" om det är första gången så får ni ut et engångslösen, följ guiden sedan.
Medlemsavgiften ligger i varukorg och det går att betala via de banker som anges. Vi skall ha tillgång till betalning via kort men det systemet fungerar inte ännu.
Vill ni betala via vårt bankgiro konto så går det bra att göra. Betala då in 700 kr och skriv namn och medlemsavgift 2023.
Bg nr: 5799-8239
Utlandsbetalning kan göras till:
Handelsbanken Örebro
Clearingnummer: 6580
Swift/BIC: HANDSESS
Kontonummer: 117 528 978
IBAN: SE95 6000 0000 0001 1752 8978
Anmälningsavgift serie 2023:
600 kr och då ingår pikétröja "Driver 2023".
Startavgift tävling 2023:
3.000 kr endagars aktivitet
3.900 kr två dagars aktivitet
Sen anmälan +300 kr
Körning Öppen Tidsträning
1.900 kr per dag
Porsche Sports Cup Scandinavia är uppdelad i flera klasser (se Klasser). Tävlingarna körs i separata heat för klasser som kör på Michelin Pilot Sport Cup R-däck respektive Michelin Slicks.
Porsche Sports Cup finns i flera europeiska länder.